Czy wiedziałeś/-łaś o tym, że istnieje możliwość sterowania oświetleniem, czy nawet całym systemem alarmowym w domu za pośrednictwem smartfona? Umożliwiają to rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej, które z każdym rokiem zyskują coraz większe zainteresowanie. Czym jest automatyka dla budynku? Kto może z niej korzystać? Jakie korzyści przynosi i co najważniejsze – czy jest droga? W dzisiejszym materiale poruszymy właśnie ten temat.
Automatyka budynkowa – jaka jest jej rola?
Stosuje się ją w różnego rodzaju nieruchomościach – od mieszkań, przez prywatne posesje, aż po duże przedsiębiorstwa. Jej rolą jest zapewnienie komfortu oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa domowników. Może być bardziej lub mniej rozbudowana, dzięki czemu pozwala indywidualnie modyfikować funkcje poszczególnych sprzętów. Automatyka budynkowa – jest rozwiązaniem na miarę dzisiejszych czasów. Można tłumaczyć ją, jako zbiór urządzeń, które mogą wzajemne na siebie reagować – a także reagować na polecenia i zwyczaje użytkownika. Poszczególne komponenty łączą się w jednej wspólnej centralce, dzięki czemu można sterować nimi z poziomu smartfona bądź tabletu.
To właśnie dzięki automatyce każdy budynek staje się inteligentny. Poszczególnymi funkcjami można operować za pomocą modułów, przełączników, czy też czujników ruchu. Reagują one na zmieniające się warunki w domu. Co więcej, mogą również monitorować warunki atmosferyczne. W zależności od pogody system automatyki budynkowej może sterować oświetleniem, roletami, czy też klimatyzacją i ogrzewaniem.
Kto może korzystać z rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej?
Automatyka budynkowa przeznaczona jest zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i przedsiębiorstw, tj. hoteli, przychodni medycznych i innych. Początkowo służyła ona przedsiębiorstwom biurowym dla zwiększenia wydajności pracy. Z czasem jednak zaczęto używać jej również na prywatnych posesjach. Z tego względu, że przynosi naprawdę wiele korzyści.
Poszczególne komponenty automatyczne można zaimplementować w kilku urządzeniach, jak i w całym budynku. Każdy z nich odpowiada za różne funkcje. Jeden komponent będzie odpowiadał za bezpieczeństwo. Inny za rozrywkę. A jeszcze inny za wygodę i komfort użytkownika. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Jedyną przeszkodą może być tutaj wyobraźnia.
Czy automatyka budynkowa jest droga? Sprawdź, jakie korzyści przynosi
W zależności od wyboru komponentów, jak i ich ilości oraz rodzaju systemu, cena może się różnić. Niemniej jednak jest to tylko jednorazowa inwestycja, którą należy zrealizować, aby system smart home działał prawidłowo. Sama instalacja może wydawać się skomplikowana, jednak późniejsza obsługa systemu – już nie. Implementacją automatyki zajmuje się jednak firma, dlatego użytkownik nie musi tutaj martwić się o poziom skomplikowania. W kolejnym kroku następuje programowanie komponentów oraz dostosowywanie ich do indywidualnych potrzeb. W skali roku taka inwestycja może przynieść wiele oszczędności, dzięki czemu początkowy wkład finansowy może zwrócić się z nawiązką.
Automatyka budynkowa to przede wszystkim oszczędność – zarówno czasu, jak i pieniędzy. To również większe bezpieczeństwo oraz poprawa komfortu życia. Co więcej, jest to również prestiż – z pewnością niejedna osoba chciałaby mieć inteligentne oświetlenie, czy też system multiroom.